تاريخ : سه‌شنبه ٢٧ اسفند ۱۳٩٢ | ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ | نويسنده : آسمان فردوس

فیلم «دربند»

نویسنده و کارگردان:پرویز شهبازی

بازیگران:پگاه آهنگرانی.نازنین بیاتی.احمد مهران فر.فرید سماواتی.بهرنگ علوی.نادر افشاری.پیمان مقدسی.لادن سلیمانی.ستاره ملکی.


جوایز فیلم دربند:

  • سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از جشنواره فیلم فجر سال91
  • سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن
  • سیمرغ بلورین بهترین فیلم برداری
  • دریافت جایزه بهترین فیلم جشن انجمن منتقدان سینمای ایران در سال ۱۳۹۲ .
  • دریافت جایزه بهترین کارگردانی در جشن انجمن منتقدان سینمای ایران.
  • دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن توسط نازنین بیاتی در جشن انجمن منتقدان سینمای ایران.
  • دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن توسط پگاه آهنگرانی در جشن انجمن منتقدان سینمای ایران.

مدت ها بود فرصت تماشای فیلم نداشتم.فقط گاهی در بین زمان های استراحتم کمی فیلم و سریال تلویزیون تماشا می کردم.تا این که هفتۀ پیش سی دی فیلم دربند به دستم رسید.این فیلم یکی از آثار موفق جشنوارۀ سال قبل بوده که به کارگردانی پرویز شهبازی در سال 91ساخته شده است.

ماجرای داستان از این قرار است که دختری به نام نازنین با بازیگری نازنین بیاتی،دانشجوی شهرستانی ترم یک پزشکی است که در تهران به دلیل عدم شرایط استفاده از خوابگاه به دنبال خانه ای برای اجاره می گردد و با دختری به نام سحر با بازیگری پگاه آهنگرانی همخانه می شود.سحر که در یک عطر فروشی کار می کند مشکلاتی دارد که نازنین به خاطر همخانه بودن با او و برای کمک به او درگیر مشکلات سحر می شود.

فیلم دنیایی را به تصویر می کشد که هر کس تنها به فکر منفعت و خواسته های خود است و همه در زمان خوشی دوست تو هستند اما پای مشکل که به میان می آید همان دوستان خیلی صمیمی دورت را خلوت می کنند اما آنکه می خواهد انسانیت پیش گیرد باید در زیر بار بی رحمی ها و نامردی ها ضربه بخورد.

سحر به خاطر بدهکاری تن به خواسته ای می دهد که نباید می داد و شبی که با دوستانش به دربند می رود پنهانی بچه اش را سقط می کند و فردایش نیز با شکایت طلبکار به زندان می افتد.نازنین سعی می کند با دوندگی های بسیار او را آزاد کند اما به خاطر همین کار،درگیر ماجرا شده و سفته هایی را امضا می کند که برایش دردسر ساز می شود و ممکن است ماجرای سحر دوباره تکرار شود.

فیلم روایت داستان آدم هایی چون نازنین است که می خواهند در جامعه سرد و بی رحم مدرن زده به تنهایی گلیم خود را از آب بیرون بکشند و اگر زرنگ نباشی چون گرگ تو را می درند.

فیلم با صحنه هایی شروع می شود که آدم را عصبی می کند انگار مدام می خواهد اتفاقی بیافتد برای همین کلافه شده و نگاه نکرده خاموش کردم.اما دوباره فردایش با حوصله ادامه فیلم را نگاه کردم و نظرم عوض شد.دربند فیلمی است که توصیه می کنم خانوادگی تماشا نشود مخصوصاً اصلاً مناسب بچه ها نیست.

به خاطر شخصیت نازنین از فیلم خوشم آمد وگرنه به آن نمرۀ خوبی نمی دادم.چرا بایددخترهایی مثل سحر برای زودتر رسیدن به خواسته های خود به راحتی شرافت و نجابت خود را بفروشند؟!فیلم جامعه ای را به تصویر می کشد که اکثر افراد می خواهند برای دوری از  دردسر و راحتی خود انسانیت را زیر پا بگذارند.

شاید ببیننده بگوید نازنین چه احمق و ساده لوحانه در مقابل سحر رفتار می کند در حالی که به نظر من این گونه نیست.او سعی می کند نگذارد بد اخلاقی های دیگران روی رفتار او تاثیر بگذارد.

نقد تخصصی درباره دربند زیاد است ولی من یک ببیننده عادی هستم و حرف من به بهانۀ فیلم دربند این است که چرا جوانانی که دعای زرنگی می کنند زود فریب می خورند و خود را به تباهی می کشند؟!چرا جوانی تا به مشکلی بر می خورد به جای پیش گرفتن درست ترین راه،آسان ترین راه را انتخاب می کند؟!جوانی که ادعا می کنی در مقابل پدر و مادرت چقدر باهوش و زرنگی و خود از پس همه چیز برخواهی آمد،پس چرا در موجهه با جامعه مدرن زده و پر فریب زود کوتاه می آیی و خود را می بازی؟!

جوانی که توکلش همیشه به خدا باشد و فراموش نکند خدا از همه تواناتر است،کم که بیاورد تن به خواسته های پست نمی دهد!کم که بیاورد رو به دروغ و فریب نمی آورد!

شخصیت نازنین با وجودی که از هر که کمک گرفت کنار کشیدند،اما کوتاه نیامد و مبارزه کرد.با وجود سختی هوشیارانه جلو رفت و موفق شد.درست هست اشتباهاتی مرتکب شد اما بهتر از جوانانی عمل کرد که تا به مشکل بر می خورند زود سست می شوند و فراموش می کنند که خدا آنها را تنها نمی گذارد.

اگر فیلم دربند را فقط به عنوان پر کردن فراغت نگاه کنی شاید کلیشه ای ببینی و بگویی جالب نبود اما اگر با فکری ورای فیلم تماشایش کنی نمره خیلی خوبی به دربند خواهی داد.